Що потрібно знати ЛГБТ-спільнотам про Закон про мобілізацію, додаткові виплати військовослужбовцям та економічні тенденції в Україні

Верховна Рада України 11 квітня ухвалила довгоочікуваний закон про мобілізацію (№10449), який набуде чинності через місяць після підписання Президентом України Володимиром Зеленським. За відповідне рішення проголосували 283 народні депутати.

Illustration

За словами Федора Веніславського, основною метою законопроєкту про мобілізацію — є систематичний облік всіх призовників та оновлення їхніх персональних даних, щоб уряд міг чітко визначити, хто може бути призваний на військову службу, а хто може отримати відстрочку від призову, а хто вже знятий з військового обліку.

Основні тези закону про мобілізацію

● З 1 вересня 2025 року впроваджується базова загальновійськова підготовка замість строкової служби. Навчання можна пройти у вишах або тренувальних центрах. Без загальновійськової підготовки особа не може бути держслужбовцем, прокурором, поліцейським тощо.

Звільнення з військової служби для 25 категорій громадян, включно із людьми з інвалідністю та особами, звільненими з полону, якщо така особа не виявила бажання повернутися в лави ЗСУ. Звільнення від нарахування процентів за користування кредитом, а також штрафних санкцій, пені за невиконання зобов’язань перед банками та іншими фінансовими організаціями (окрім кредитів на автомобілі і нерухомість);

Обов'язок актуалізації облікових даних в ТЦК або ЦНАП військовозобов'язаними протягом 60 днів після набрання чинності законом.
Повторний медичний огляд для визначення придатності до служби для осіб, які отримали ІІ-ІІІ групу інвалідності після 24 лютого 2022 року.

Запроваджений обов'язок для військовозобов’язаних мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його на вимогу поліції чи працівників ТЦК.
Обмеження права керування авто за рішенням суду для тих, хто ухиляється від мобілізації.

Закон про мобілізацію: без демобілізації, але тепер ТЦК матиме доступ до персональних даних чоловіків

Закон про мобілізацію без демобілізації

● Закон передбачає низку важливих змін до мобілізаційних процесів, включаючи перехід від строкової служби до базової військової служби, запровадження електронного кабінету військовозобов'язаного та оновлення даних військовозобов'язаними.

Однак, однією з найпомітніших і дискусійних змін є виключення норми про демобілізацію, що означає відсутність планів щодо демобілізації на цей момент.Депутати погодилися із поправкою комітету з питань нацбезпеки і оборони щодо виключення норми про демобілізацію військовослужбовців після 36 місяців служби.
Федір Веніславський в етері Радіо Свобода повідомив що, законопроєкт про демобілізацію уряд подаватиме окремо.

Доступ до персональних даних чоловіків 17 - 60 років

Заступниця голови Комітету ВР з питань антикорупційної політики Олена Мошенець заявила, що ТЦК вже через декілька місяців отримають дані про всіх чоловіків віком від 17 до 60 років з державних реєстрів, а законодавча база для такого кроку вже створена, і залишаються лише питання до конкретних виконавців.
Це викликає занепокоєння у ЛГБТ-правозахисників щодо захисту персональних даних військовозобов’язаних. Важливо, щоб використання цих даних було обмежене метою мобілізації та не призвело до зловживань.

Своєю чергою Дмитро Лубінець на своїй сторінці в Telegram повідомив, що Офіс Омбудсмана готовий долучитись до розробки нормативних актів, що стосуються цифровізації відомостей про військовозобов’язаних. А його експертиза щодо недопущення надмірного збору персональних даних та їхнього надійного захисту від несанкціонованого втручання сприятиме створенню інструменту, який відповідатиме завданню захисту прав людини.
І, звісно, прав людини для ЛГБТ-спільнот, як частини українського громадянського суспільства.

Закон про мобілізацію: цифровізація, спрощення процесів та підвищення ефективності мобілізації

Електронний кабінет військовозобов'язаного

● Електронний кабінет військовозобов'язаного є однією з ключових інновацій, передбачених законом про мобілізацію. Очікується, що він спростить взаємодію громадян з ТЦК, допоможе уникнути корупції та бюрократії, а також поліпшить доступ до соціальних послуг.

Реєстрація в кабінеті військовозобов'язаного є правом, а не обов'язком, і вона не заміняє оновлення даних у ТЦК або ЦНАП.
Електронний кабінет міститиме персональні дані військовозобов'язаних, такі як ПІБ, місце проживання, контактна інформація, освіта, інформація про водійські права та ін.
Важливо, що військовозобов'язані матимуть доступ до своїх даних та зможуть ініціювати перевірку їхньої правдивості, а також триматимуть під контролем збір чутливої інформації, наприклад, такою інформацією є дані у контексті сексуальної орієнтації і ґендерної ідентичності. 

Реєстр "Оберіг"

Реєстр "Оберіг" є централізованою базою даних, яка містить інформацію про військовозобов'язаних українців віком від 17 до 60 років.
Оберіг наповнюється даними з різних державних реєстрів, таких як РАЦС, база міграційної служби, ДПС, МВС, Мінветеранів, прикордонна служба та інші, і містить персональні дані, службові дані, інформацію про освіту, водійські права, дозвільні документи на зброю тощо.

Доступ до реєстру мають Міноборони, Генштаб ЗСУ, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, а також ТЦК та СП як органи ведення реєстру.
Військовозобов'язані можуть перевірити інформацію про себе, звернувшись до ТЦК, та ініціювати внесення змін за потреби.

Представники і представниці ЛГБТ-спільнот мають право знати, яка інформація збирається і обробляється ТЦК, а також вносити відповідні зміни до своєї картки.

Підпишись на Rainbow Digest, щоб знати більше про права людини для ЛГБТ в Україні і світі . Ми створюємо його з любов'ю, щоб ділитися найважливішим 💙💛

Дякуємо, що ви з нами!


Can't send form.

Please try again later.

Artboard 26

Закон про мобілізацію: підтримка армії силами громадян і неоднозначне рішення для посилення війська

Вилучення транспортних засобів під час мобілізації

● Законопроєкт уточнює «мобілізацію» транспортних засобів як у фізичних осіб, так і підприємств.

Це означає, що громадяни, які мають більше одного автомобіля, мотоцикла або іншого транспортного засобу, можуть бути зобов'язані передати один з них для потреб армії. Мобілізація стосується не лише автомобілів, але й іншої техніки, такої як трактори та сільськогосподарська техніка.
Місцеві державні адміністрації визначатимуть обсяги мобілізації транспортних засобів за поданням ТЦК.

Мобілізація ув'язнених

Серед іншого, Верховна Рада встигла ухвалити у першому читанні законопроєкт №11079-1, який дозволяє деяким ув'язненим проходити військову службу, щоб не відбувати покарання.
Проте, мобілізації не підлягають ті, хто вчинили тяжкі злочини, включаючи злочини проти основ національної безпеки, умисне вбивство, сексуальне насильство тощо.

Для того, щоб потрапити на фронт, ув'язнений має подати заяву, пройти медичний огляд та перевірку, після чого його заяву розгляне суд.

Закон про мобілізацію: відповідальність і додаткові виплати

Посилення відповідальності військовозобов’язаних

● Парламент проголосував у першому* читанні законопроєкт №10379 про внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення і Кримінального кодексу щодо правопорушень у контексті мобілізації, яким передбачається значне посилення відповідальності для тих військовозобов’язаних, хто ухиляється від мобілізації:

  за порушення правил військового обліку в особливий період – штраф 17,000 - 22,500 грн;
  за порушення законодавства про оборону й мобілізацію (стаття 210-1) пропонується запровадити штрафи в особливий період у розмірі 34,000 -51,000 грн.

*Перше читання означає, що законопроєкт ще не ухвалений!

Додаткові виплати військовим на передовій

Парламент ухвалив постанову, яка зобов'язує уряд виплачувати додаткові 70 тисяч гривень військовослужбовцям, які виконують бойові завдання на передовій.
Це рішення є суспільним визнанням надзвичайно важливого внеску захисників України, які перебувають у найнебезпечніших умовах, щоб захищати незалежність держави. .

Згідно з постановою, військові на передовій отримуватимуть суму, що включає: базову зарплату (20-25 тисяч гривень), бойові виплати (100 тисяч гривень) та додаткові 70 тисяч гривень.

Закон про мобілізацію: соціальний та економічний клімат

Вплив мобілізації та міграції

● Через посилення мобілізації та внутрішнє переміщення населення в Україні спостерігається зростання кількості ваканcій та гострий дефіцит робочої сили майже в усіх галузях економіки.
Це сприяє конкуренції між роботодавцями і підвищенню заробітних плат, оскільки кількість працівників обмежена.
Втім, в березні 2024 року Державна служба зайнятості повідомила про збільшення кількості звернень від ВПО до її сервісів.
Згідно Макроекономічного та монетарного огляду Національного банку України за квітень 2024 року, претенденти на посади мають можливість вимагати вищої заробітної плати.
Також у Верховній Раді за участі Міністерства фінансів обговорюється питання підвищення мінімальної заробітної плати у 2025 році до 9 тисяч гривень.
Таке підвищення може мати як позитивні, так і негативні наслідки для економіки, впливаючи на рівень інфляції та конкурентоспроможність українських товарів.

Прозорість закупівель для військових частин

Представник Міністерства оборони Євгеній Сільвестров повідомив, що 75% закупівель на рівні військових частин відбуваються поза системою Prozorro.
Це підкреслює наскільки важливими є прозорість щодо ефективності використання коштів, особливо в умовах війни та гострої економічної кризи.
Загальний бюджет військових частин в 2023 році склав понад 400 млрд гривень, що є значною сумою.

Децентралізація закупівель дозволяє військовим частинам самостійно вирішувати, які товари та послуги їм необхідні, але також підвищує ризик зловживань і неефективного використання коштів.

Закон про мобілізацію: довіра до державних інститутів та медіа

Опитування Центру Разумкова

● Опитування, проведене Центром Разумкова, надає цінні дані щодо рівня довіри українців до державних інститутів та медіа:

  У лютому 2024 року 64% респондентів висловили довіру до Президента України, тоді як у березні цей показник знизився до 59%.
  Довіра до Збройних Сил України – 96%.
  Національної гвардії України – 80%.
  Добровольчих батальйонів – 86%.
  Державної служби з надзвичайних ситуацій – 85%.
  У березні 2024 року 46% опитаних довіряли медіа, а 45% не довіряли.

Опитування Суспільного щодо процесу мобілізації

У цей же час Суспільне оприлюднило дані опитування для програми «Новий відлік» щодо процесу мобілізації в країні:

  50% опитаних українців вважають, що наразі процес мобілізації «йде у неправильному напрямку»
  Понад 50% опитаних покладає відповідальність на ТЦК та Верховну Раду.
  48% вважають винним у цьому Президента.
  По 37% — Кабмін та ВЛК.

Закон про мобілізацію: прозорість та чіткі критерії бронювання

Оновлення правил бронювання військовозобов'язаних

● Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль доручив оновити постанову про бронювання працівників від мобілізації, встановивши чіткі та прозорі критерії. Наразі правила бронювання викликають багато питань та критики через відсутність зрозумілих принципів. ● Оновлені правила мають на меті забезпечити справедливість та прозорість процесу бронювання, щоб ні у військових, ні у суспільства не виникало сумнівів щодо правомірності бронювання певних осіб.Тож, чекаємо.

A__14

Закон про мобілізацію: рекомендації

● ЛГБТ-спільнотам рекомендується ознайомитися з новим законом про мобілізацію та зрозуміти свої права та обов'язки. Важливо знати, що електронний кабінет військовозобов'язаного забезпечує контроль над своїми даними та їх захист.
● Громадянам, які мають транспортні засоби або іншу техніку, варто бути готовими до їх можливої "мобілізації" для підтримки армії.
 У зв'язку з дефіцитом робочої сили та зростанням заробітних плат, роботодавцям рекомендується переглянути свою політику оплати праці, пільги та інші бонуси у вигляді інвестицій у навчання колективу, щоб залучити та утримати працівників, а також розвивати технології штучного інтелекту.

● Уряд повинен продовжувати працювати над підвищенням прозорості та ефективності використання коштів, особливо при закупівлях для військових частин.
● Для підтримки довіри до державних інститутів і медіа важливо забезпечити ефективну комунікацію та прозорість у процесі мобілізації, враховуючи занепокоєння громадянського суспільства.
 Правила бронювання військовозобов'язаних повинні бути оновлені якомога швидше, щоб забезпечити справедливість і прозорість процесу.Загалом, закон про мобілізацію та супутні заходи є позитивними кроками для підвищення оборони України, захисту її незалежності і суверенітету. Важливо, щоб громадянське суспільство, включаючи ЛГБТ-спільноти, були поінформовані та залучені до цих процесів.

Підготував Володимир Косенко
Проєкт "Ми – є! Підтримка ЛГБТ-спільнот в умовах триваючої війни">>> реалізує Громадська організація "Правозахисне бюро "Ми – є!" за підтримки Міжнародного благодійного фонду «Альянс громадського здоров’я».


ДисклеймерЦя стаття заснована на інформації, отриманій з відкритих джерел, і представляє аналіз і інтерпретацію поточних подій і законодавчих змін в Україні. Хоча ми доклали всіх зусиль, щоб забезпечити точність і актуальність інформації, важливо пам'ятати, що ситуація в умовах триваючої війни може змінюватися швидко, і завжди рекомендується перевіряти кілька джерел інформації та офіційні канали для отримання останніх оновлень.
Думки та інтерпретації, представлені в статті, належать авторам і не обов'язково відображають погляди ЛГБТ-спільноти або інших зацікавлених сторін. Ми прагнемо надати збалансований огляд і практичні рекомендації.
Ми не несемо відповідальності за будь-які дії, вжиті на основі інформації, представленої в цій статті, і рекомендуємо читачам використовувати інформацію на власний розсуд і звертатися до наших фахівців для отримання конкретних порад.
Дякуємо за розуміння і сподіваємося, що ця стаття була корисною для вас.

Проєкт

Підтримка ЛГБТ-спільнот в умовах триваючої війни
МИ — Є!

Проєкт за підтримки Міжнародного благодійного фонду "Альянс громадського здоров’я" в рамках проєкту "Надзвичайна гуманітарна допомога ключовим групам населення, які постраждали від війни та пов’язаної з нею гуманітарної кризи в Україні".

Проєкт підтримки постраждалого населення серед ЛГБТ-спільнот і вразливих груп

...війна росії проти України призвела до серйозних соціальних та економічних викликів, а особливо вразливими в ній є ЛГБТ-спільноти. Структурна економічна нестабільність та наслідки триваючої війни призводять до збільшення числа людей, які опинилися в скрутних життєвих обставинах.Проєкт покликаний надати допомогу людям, які її найбільше потребують.

Володимир Косенко, Координатор проєкту

Ілюстрація для проєкту гуманітарної допомоги для ЛГБТІ-спільнот в Україні

Як підтримуємо ЛГБТК+

 • Благодійна (гуманітарна) допомога людям зі статусом ВПО, інвалідності, хронічними захворюваннями

  Сертифікати на продукти харчування

 • Консультації юриста

  Захист і відновлення прав, правила військового обліку, закон про мобілізацію

 • Консультації психолога

  Захист і підтримка здоров'я